Jak zarządzać urządzeniami przenośnymi w firmie

Jak zarządzać urządzeniami przenośnymi w firmie

Firmy posiadają coraz więcej tabletów, laptopów czy smartphonów, których używają pracownicy w różnych miejscach. Często nie ma możliwości śledzić, czy sposób korzystania i przechowywania tych urządzeń jest zgodny z zasadami bezpieczeństwa firmy. Aby uchronić się przed negatywnymi skutkami np. kradzieży telefonu, warto zainwestować w system do zarządzania urządzeniami mobilnymi (MDM – Mobile Device Management).

 

Zacznijmy od tego, czym jest MDM. Jest to system administracyjny, który umożliwia monitorowanie, zabezpieczanie, integrację i zarządzanie urządzeniami przenośnymi, takimi jak laptopy, telefony czy tablety. Głównym celem MDM jest optymalizacja funkcjonalności i ochrony urządzeń mobilnych w środowisku pracy, poza nim, a co za tym idzie również ochrona sieci firmowej.

 

Bezpieczeństwo danych firmowych staje się coraz bardziej istotne w biznesie. Najsłabszym ogniwem w całym procesie jest niestety człowiek. Badanie Instytutu Ponemon z tego roku wskazują, że w ponad 70% sytuacji, kiedy została naruszona integralność systemu lub doszło do kradzieży danych służbowych główną przyczyną było zaniedbania pracowników (źródło). System MDM zmniejsza negatywne skutki takiej sytuacji.

 

Oprogramowanie MDM powinno zapewniać audyt zainstalowanych aplikacji oraz oprogramowania, dawać możliwość monitu stanu urządzeń, ich położenia czy zabezpieczenia. Dobrze, aby można było nimi zarządzać zdalnie. Takie oprogramowanie ułatwia zdecydowanie pracę managerom zajmującym się bezpieczeństwem czy siecią w firmie. Jakie cechy powinien mieć dobry MDM?

  • jest kompatybilny z wszystkimi, przenośnymi urządzeniami, na różnych systemach operacyjnych;
  • jest elastyczny i można go skonfigurować zgodnie z potrzebą firmy;
  • może być zainstalowany prosto z chmury;
  • umożliwia szybkie dodawanie i usuwanie sprzętów;
  • daje możliwość geolokalizacji urządzeń;
  • ma możliwość zdalnego zabezpieczenia danych, czy to poprzez szyfrowanie, czy blokadę dostępu.

Wszystkie te cechy mają zapewnić kontrolę nad urządzeniami, ich położeniem, oprogramowaniem oraz ułatwić audyt niezbędny w przypadku wdrażania polityki bezpieczeństwa firmy. MDM jest bardzo przydatny, gdy pracownik opuszcza firmę i pozostawia służbowy laptop czy telefon. Przypisanie ich następnie do nowej osoby jest szybkie i proste. Również skutki zgubienia czy kradzieży telefonu są mniejsze, dzięki geolokalizacji i zdalnemu zabezpieczeniu urządzenia.

 

Należy zauważyć, że MDM świetnie radzi sobie z narastającym problemem BYOD (bring your own device). Jest to zjawisko polegające, na używaniu np. prywatnych telefonów do służbowych aktywności. W związku z tym pojawia się zagrożenie dla danych firmowych, a także sieci. Dzięki MDM mamy możliwość zaproponować pracownikom narzędzie do ochrony służbowych zasobów.

 

Zachęcamy do przetestowania oprogramowania EXO5 , który spełnia wszystkie wymagania idealnego MDM,  a nawet więcej. Posiada geolokalizację opartą na 4 wskaźnikach: Wi-Fi, GPS, triangulacji BTS oraz korelacji adresów MAC. Mamy do wybory zdalne szyfrowanie folderów, dysku czy wybranych plików jeśli urządzenie znajduje się w niepowołanych rękach. Również jego elastyczność oraz możliwość łatwej instalacji wpływa pozytywnie na doświadczenie podczas korzystania z EXO5. Program można wypróbować przez 30 dni, bez żadnych opłat: https://www.exo5.pl/rejestracja#