“Polska posiada utalentowanych inżynierów na światowym poziomie” – I część wywiadu z Georgem Slawkiem

“Polska posiada utalentowanych inżynierów na światowym poziomie” – I część wywiadu z Georgem Slawkiem

George Slawek jest jednym z założycieli Cyberus Labs. Obecnie sprawuje w nim funkcję CEO i odpowiada za rozwój oraz strategię biznesową firmy. Poznajcie bliżej Georga – człowieka, który przyjechał z Doliny Krzemowej do Polski, aby właśnie tutaj rozwijać swój biznes.

 

George, nie da się ukryć, że Twoje doświadczenie w Dolinie Krzemowej jest niezwykle cenne. Zadam więc na wstępie pytanie, które wszystkich z pewnością nurtuje. Dlaczego firma Cyberus Labs została założona w Polsce. Dlaczego nie rozpoczęliście przedsięwzięcia w Dolinie Krzemowej?

To bardzo dobre pytanie. Istnieją dwa zasadnicze powody dla których wybraliśmy Polskę.  Jeden odnosi się do mojego polskiego pochodzenia, a drugi dotyczy możliwości biznesowych jakie oferuje Polska. Urodziłem się w Wielkiej Brytanii w polskiej rodzinie imigrantów, którzy opuścili kraj podczas II Wojny Światowej. Nauczyłem się języka polskiego w domu i przez całe życie utrzymywałem bliskie stosunki z Polską. Wyjechałam z Wielkiej Brytanii, aby zamieszkać w San Francisco w Kalifornii, gdzie skończyłem studia i rozpocząłem swoją karierę w bankowości inwestycyjnej oraz rynkach kapitałowych. Obserwowałem z wielkim zainteresowaniem i osobistą dumą, jak Polska staje się wolnym krajem, członkiem Unii Europejskiej, NATO oraz jak wzrasta jej ekonomiczna i polityczna siła w Centralnej Europie. Chciałem mieć udział w zmianach, które miały miejsce w Polsce.

 

Obserwowałem z wielkim zainteresowaniem i osobistą dumą, jak Polska staje się wolnym krajem, członkiem Unii Europejskiej, NATO oraz jak wzrasta jej ekonomiczna i polityczna siła w Centralnej Europie

 

Natomiast z perspektywy biznesowej, byłem zaangażowany w rynek technologiczny w Polsce od niemal dekady. Wiedziałem, że Polska posiada utalentowanych inżynierów na światowym poziomie. Z punktu widzenia podaży posiadamy najlepszych specjalistów na świecie. Z poziomu popytu, czyli z poziomu klienta, Polska oraz cała Europa to bardzo atrakcyjny rynek. W naszych docelowych branżach, usługach finansowych, e-commerce i e-administracji widzimy firmy i instytucje, które są, w wielu przypadkach, bardziej rozwinięte oraz otwarte na nowe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa niż w Stanach Zjednoczonych.

 

(…) widzimy firmy i instytucje, które są, w wielu przypadkach, bardziej rozwinięte oraz otwarte na nowe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa niż w Stanach Zjednoczonych.

 

Czego nauczyłeś się na temat startupów oraz nowych technologiach w Dolinie Krzemowej?

Spędziłem niemal 30 lat w San Francisco i Dolinie Krzemowej. Byłem świadkiem ewolucji technologicznych startupów, najpierw jako bankier inwestycyjny, a przez ostatnią dekadę, jako przedsiębiorca. Ta ostatnia rola nauczyła mnie w szczególności tego, że rzeczy mogą iść źle. Możesz mieć świetny produkt i doskonałe rozwiązanie, ale czas ich wprowadzenia okaże się niewłaściwy lub zespół zarządzający nie będzie posiadał wystarczających umiejętności oraz doświadczenia, aby rozwinąć firmę. Zdolność do szybkiego wyciągania wniosków na temat tego, co się sprawdza, a co jest mało znaczące, to podstawa rozwoju. Dodatkowo szybkie zmiany wprowadzane w sposób zorganizowany, mądry oraz strategiczne zarządzanie, rozwijanie produktu, zbieranie informacji, a także wyciąganie wniosków przybliżą każdy startup do  sukcesu.

… rzeczy mogą iść źle

Jakiego rodzaju porad możesz udzielić osobom, które chcą założyć firmę w tym miejscu?

Dolina Krzemowa jest magnesem dla technologicznych inicjatyw z całego świata. Ponad 50% startupów w Dolinie zostało założonych przez imigrantów. To unikalny ekosystem i społeczność, która wspiera innowacyjne i kreatywne rozwiązania. Polscy przedsiębiorcy, a w szczególności Ci z sektora technologicznego muszą budować produkty i usługi, które są globalne. Jednym z efektywnych modeli dla Polaków, którzy pragną  zaistnieć w Dolinie Krzemowej jest budowa firmy oraz produktu w Polsce, zyskanie pozytywnej odpowiedzi z rynku i dopiero wtedy staranie się o możliwość prezentacji swojego rozwiązania w Dolinie. To otwiera wiele możliwości dla pozyskania kapitału na rozwój, dostępu do rynku amerykańskiego oraz globalnego. Równocześnie, wykorzystując  talent polskich inżynierów wspierających rozwój produktu w Polsce, można osiągnąć niebywałe efekty. Znam polskie firmy, które osiągnęły sukces w ten sposób, niektóre z Krakowa.

 

Jednym z efektywnych modeli dla Polaków, którzy pragną  zaistnieć w Dolinie Krzemowej jest budowa firmy oraz produktu w Polsce, zyskanie pozytywnej odpowiedzi z rynku i dopiero wtedy staranie się o możliwość prezentacji swojego rozwiązania w Dolinie.

Jak możesz opisać powstanie i rozwój  rozwiązania jakim jest system Cyberus Key?

Zaczęliśmy pracować nad systemem bezhasłowego logowania kilka lat temu. Cyberbezpieczeństwo a w szczególności  efektywna identyfikacja użytkownika  jest kluczem do zapewnienia integralności i rozwoju w świecie digital. Zauważyliśmy i osobiście doświadczyliśmy problemów, gdy użytkownik musi zapamiętać i używać tuzina haseł. Dodatkowo pojawiła się kwestia ochrony danych użytkowników przed hakerami prowadzona przez instytucje finansowe czy też firmy. Dlatego właśnie powstał Cyberus Key – chroniony zgłoszeniami patentowymi innowacyjny system, który jest szybki i prosty dla użytkownika. Wystarczy tylko jedno kliknięcie, aby zalogować się w wybranej usłudze. Dodatkowo eliminuje on tradycyjne połączenie loginu i hasła, stąd hacker nie może niczego nam wykraść.

 Dlaczego jest to takie innowacyjne rozwiązanie?

Cyberus Key to bardzo innowacyjne podejście do problemu jakim jest uwierzytelnienie klienta z perspektywy przedsiębiorstwa oraz łatwej obsługi z punktu widzenia użytkownika aplikacji, który chce szybko zrealizować usługę. Nasz produkt daje korzyści obu stronom poprzez świetny user-experience oraz wyeliminowanie uwierzytelnień, które hacker może wykraść. Dodatkowo system Cyberus Key identyfikuje obie strony transakcji niwelując potencjalne ataki typu “Man-in-the Middle”  lub “Man-in-the-App”. Użytkownik, korzystając z aplikacji mobilnej Cyberus Key, może zalogować się do każdej strony wykorzystującej nasz system bez używania loginu i hasła. W ich miejsce generowany jest krótkoterminowy, jednorazowy token, który autoryzuje proces pomiędzy serwerem Cyberus Key a serwerem dostawcy usługi. Dodatkowa korzyść to interakcja użytkownika z daną firmą, co umożliwia efektywny real time marketing, natychmiastowe zainicjowanie sprzedaży oraz bezpośrednią komunikację z klientem.

 

Cześć druga wywiadu dostępna TUTAJ.